DobreTransmisje.pl na Big Book Festival 2021

Od 2018 co roku jesteśmy zapraszani do realizacji transmisji z Big Book Festival (bigbookfestival.pl). Jest to najlepszy i najbardziej „otwarty” festiwal literacki w Polsce, publiczność ma autorów cały czas na wyciągnięcie ręki, w odróżnieniu od wielu bardziej „oficjalnych” festiwali.

Big Book Festival od wielu lat odbywa się na Mokotowie, w pobliżu księgarni Big Book Cafe, której właścicielki są jednocześnie twórczyniami festiwalu. W tym roku festiwal miał 4 „sceny”, i te „sceny” zostały podzielone pomiędzy 3 firmy realizujące transmisje – w tym DobreTransmisje.pl. Nam przypadła „scena ogród”, czyli bardzo miły ogród na dziedzińcu Centrum Łowicka. Wśród „naszych” transmisji było 5 standardowych rozmów (goście i prowadzący na fotelach) oraz to, z czego Big Book Festival jest znany – 2 „okrągłe stoły”, gdzie autorzy rozprawiają, siedząc przy naprawdę okrągłym stole. Mieliśmy okazję robić „okrągłe stoły” w 2018 roku i bardzo się ucieszyliśmy, że ten pomysł wrócił w 2021.

Nagłośnienie i mikrofony zapewniła specjalistyczna firma, a grafikę do transmisji dostarczyli organizatorzy, więc my mogliśmy się skupić na tym, na czym znamy się najlepiej: na realizacji samej transmisji.

Nasz sprzęt

Do naszych transmisji wykorzystujemy niewielki, mobilny sprzęt, więc wszystko przyjechało w bagażniku jednego samochodu osobowego: walizka, plecak i kilka statywów. Do obsługi festiwalu przeznaczyliśmy: 4 kamery, mikser, interfejs audio i router, kilka powerbanków, okablowanie i akcesoria.

Dodatkowo, przygotowaliśmy kompletny i gotowy do pracy zestaw zapasowy: zapasowe 3 kamery, zapasowy mikser, zapasowy interfejs audio i drugi router (z internetem LTE) oraz 3 zestawy mikroportów. Montaż sprzętu zajął nam niecałą godzinę, a obejmował: ustawienie 3 kamer do realizacji rozmów, ustawienie stolika z mikserem, podłączenie dźwięku i podłączenie kabla z internetem do sprzętu na stoliku realizacji.

Ponieważ nasz sprzęt: małe, bezprzewodowe, zdalnie sterowane kamery różnił się od sprzętu pozostałych firm (duże kamery, komputery, kable), byliśmy ciekawi, jak sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Małe kamery vs duże kamery

Nasze kamery są bardzo małe – na tyle małe, że nie wymagają wysokich, zajmujących dużo miejsca statywów, bo im cięższa kamera, tym bardziej solidnego statywu wymaga. Nasze kamerki zamontowaliśmy na leciutkich, niewielkich statywach, które bardzo dobrze „wkleiły się” w otoczenie i jeżeli ktoś nie przyglądał się dokładnie, mógł tych kilku kamer wcale nie zauważyć.

Na Big Book Festivalu liczy się każdy kawałek przestrzeni – na spotkania przychodzą tłumy, więc każde miejsce jest na wagę złota. Duże kamery i statywy zajęłyby sporo miejsca, a nasze kamery na niewielkich statywach oraz mały stół do realizacji „zabrały” maksymalnie 5-6 miejsc siedzących.

Łączność bezprzewodowa vs kamery na kablach

Nasze kamery mogą przesyłać obraz bezprzewodowo (w przypadku mniejszych odległości do kilkunastu metrów) lub przez kabel. Tradycyjne kamery nie mają łączności bezprzewodowej: każda kamera musi być podłączona do miksera kablem. Ponieważ od naszego stolika do każdej z kamer mieliśmy maksymalnie kilka metrów, spokojnie zdecydowaliśmy się na łączność bezprzewodową. To oznaczało m.in. szybszy montaż (nie trzeba ciągnąć i przyklejać kabli), większy komfort dla publiczności (nikt nie krzyczał „uwaga kabel!”) i możliwość błyskawicznego przestawienia kamery.

Podczas kilku transmisji wykorzystaliśmy kamerę ręczną: operator złapał za jedną z zapasowych kamer leżących na stoliku i zaczął chodzić wśród publiczności. Dzięki temu udało się pokazać bardzo ciekawe i dynamiczne ujęcia „z ręki”, które nie pojawiały się w transmisjach innych firm: zbliżenia na książki, trzymane przez widzów czy bawiące się psy, którym poświęcono jedno ze spotkań.

Zdalne sterowanie vs kamera z operatorem

Naszymi kamerami można sterować zdalnie. Nie mówimy tu tylko o „standardzie”: o ustawieniach obrazka, czyli ekspozycji i kolorach. Siedząc kilkanaście metrów od kamery możemy też sterować tzw. zoomem (zbliżać/oddalać) i ustawieniami ostrości – czyli robić to, co zwykle robi operator, stojący przy kamerze.

Ale to nie wszystko! Wyobrażacie sobie „okrągły stół”, gdzie w samym środku tego stołu stoi operator, który obraca kamerą? Jak komfortowo się komunikować z kimś po drugiej stronie stołu, skoro przed tobą stoi facet z kamerą i zasłania widok? My robimy to inaczej: w samym środku „okrągłego stołu” ustawiliśmy mały statyw, na nim też małą kamerę – ale umieszczoną na zdalnie sterowanej głowicy. Kamera tylko minimalnie wystawała ponad poziom stołu, była praktycznie niewidoczna, ale mogła obracać się praktycznie dookoła stołu, więc mogliśmy pokazać zbliżenia wszystkich 10 gości, wcale nie przeszkadzając im w rozmowie. Z dobrego źródła wiem, że gdyby nie nasza technologia, inne firmy naprawdę musiałyby ustawić w środku człowieka z kamerą. Czy wtedy rozmawiałoby się komfortowo? Hmm.

Efekt końcowy

Z perspektywy tego intensywnego weekendu mogę stwierdzić, że nasz sprzęt (i plan!) się sprawdził. Małe, bezprzewodowe, zdalnie sterowane kamery w połączeniu z doświadczeniem w tego typu realizacjach dały znakomity efekt końcowy. Trzeba tutaj powiedzieć uczciwie: w przypadku transmisji sportowych, wielkich widowisk artystycznych, dużych koncertów „tradycyjne” kamery sprawdzą się na pewno lepiej, choćby dlatego, że duża kamera oznacza zazwyczaj obiektywy, które radzą sobie z dużymi odległościami i małą ilością światła.

Spotkania autorskie, rozmowy, konferencje, debaty z to z kolei te wydarzenia, gdzie nasz niewielki sprzęt i duże doświadczenie pozwalają osiągnąć taki sam efekt, jak przy zamówieniu znacznie większej i droższej ekipy. „Jeżeli nie widać różnicy – po co przepłacać?”. Do zobaczenia na Big Book Festival 2022!

Using Video Chat

Our video calling solution requires no extra software installation (Zoom, Skype etc.). Everything is happening inside your internet browser. If needed, you can easily share your screen (e.g. presentation) as well.

What is needed?

 • a link for the video chatroom, provided by us
 • a computer/laptop with webcam
 • Chrome, Firefox (on Windows) or Safari (on MacOS)
 • headphones/headset (highly recommended), preferably with microphone

Step-by-step – Video Chat

 1. You will receive a link for the „video chatroom” – click it or paste the link in your browser,
 • Windows computers – only Chrome or Firefox browsers will work
 • Mac – only Safari browser will work
 1. Enter your name and click „Continue”.
 1. If prompted to allow access to your webcam/microphone – allow access; if you accidentally denied the access, simply reload the page.
 1. Settings appear.
 • network quality – shows how good is your internet connection (green-yellow-red)
 • if you can’t see yourself – try changing the camera
 • if you want to test your microphone and speakers, click„Test”

if everything looks good, click „Join Room”

 1. You are in the „video chatroom” now; if you want to leave the connection, move your cursor to the bottom of the screen and click the red „X” icon.

Step-by-step – Sharing your screen

 1. When you’re already in the „video chatroom”, move cursor to the bottom of the screen and click on „Share” icon.
 1. „Screen sharing” window appears; click „Whole screen”, click picture (thumbnail) of your screen and click „Share”; you are now sharing your computer screen
 1. 2 little windows appear to indicate you are now sharing your screen; on the smaller one, click „Hide” so the window does not get in the way.
 1. Minimize your browser or go to your desktop and launch your presentation in full-screen mode.
 1. Go ahead with your presentation; your presentation and your webcam’s picture will be shown, and your voice will be heard.
 1. To stop sharing your screen, go back to your browser and click „Stop Sharing”.

Remember: in case of any failure, please refresh/reload the page (e.g. by using F5), this will remove you from the video chatroom and you’ll be able to join again.

Frequently Asked Questions

Q: Can I use my smartphone/iPhone?
A: If you have no access to a computer, it is possible to use a smartphone (Huawei phones are strictly not supported). Please let us know if you can’t use a computer.

Q: Can use video chat without headphones/headset?
A: Communicating without headphones/headset can lead to a nasty echo. Please let us know if you can’t use headphones/headset.

Q: During video chat, picture and/or sound has suddenly disappeared. 
A: Please reload/refresh the page. This will remove you from the video chatroom and you’ll be able to join again.

Q: Can I use wireless, Bluetooth headset, AirPods?
A: Wireless headset can be a pain to configure properly. We recommend regular, wired headphones/headset.

Q: Can I sing to my microphone?
A: No. The software is optimized for speech. Singing and music will sound really bad.

Q: What are the icons at the bottom of the screen?
A: The icons will switch your cameras, turn off camera and microphone and share your screen. Do not click the icons unless instructed otherwise.

Top 5 transmisji z briefingów i konferencji prasowych

Organizacja briefingu czy konferencji prasowej w czasach pandemii to wyzwanie. Obostrzenia i limity sprawiają, że trzeba bardzo pilnować liczby zaproszonych dziennikarzy i wdrażać czasem kłopotliwe procedury. Warto wtedy pomyśleć o transmisji z briefingu czy konferencji – w transmisji „zmieszczą” się wszyscy chętni dziennikarze, do tego „zwykli” widzowie, a dzięki wykorzystaniu czatu można zadawać pytania. W DobreTransmisje.pl reagujemy szybko – często jesteśmy na miejscu w ciągu godziny! Oto 5 najciekawszych transmisji z briefingów i konferencji, jakie ostatnio robiliśmy.

1. Konferencja prasowa online Polskiego Przemysłu Spirytusowego

Klasyczna „pandemiczna” konferencja prasowa: w biurze znajduje się główny gość oraz prowadzący konferencję dziennikarz, który czyta pytania pojawiające się na czacie YouTube.

Do tej realizacji zapewniliśmy własny, „przezroczysty” kanał na YouTube – zapewniamy go bezpłatnie wszystkim Klientom, których kanały nie mają możliwości nadawania na żywo lub umieszczania transmisji na zewnętrznych stronach.

2. „Przyjazne Państwo” – konferencja prasowa online Janusza Palikota, Kuby Wojewódzkiego i Tomasza Czechowskiego

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki – takim osobowościom się nie odmawia! Usłyszeliśmy „konferencja prasowa online na Zoomie”, ale w kilka minut udało się wyjaśnić, że znacznie lepiej i wygodniej będzie ją zrobić na YouTube. Spotkaliśmy się w hallu eleganckiego Hotelu Warszawa. Największym problemem była niska prędkość internetu – nasze łącza LTE były w tym miejscu ledwo wystarczające do transmisji, a internet „hotelowy”… tego dnia po prostu nie istniał. Nauczeni doświadczeniem z kilkuset transmisji mocno obniżyliśmy jakość obrazu, dzięki czemu transmisja się nie zacinała – a to dla widzów jest najważniejsze.

Podczas konferencji dziennikarze zadawali pytania na czacie tekstowym na YouTube. Wybrane pytania były czytane na głos do mikrofonu przez dodatkową osobę, a panowie z „Przyjaznego Państwa” odpowiadali na bieżąco. Konferencja odbiła się szerokim echem w mediach, pisały o niej m.in. Super Express, Money.pl, Wirtualne Media i Press.

3. Dzień otwarty online w Szkole Postawowej 323 w Warszawie

Pandemia pandemią, ale uczyć się trzeba! Dla Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie zorganizowaliśmy „Dzień otwarty online”. Rodzice przyszłych pierwszoklasistów mogli dowiedzieć się więcej o szkole i usłyszeć cenne wskazówki, jak przygotować dzieci do nowych obowiązków.

Cała „konferencja” odbyła się w gabinecie Dyrektor szkoły – zapewniliśmy kamerę, możliwość wykorzystania w transmisji prezentacji z komputera, mikrofon i oświetlenie. Transmisja była nadawana na zapewnionym przez nas bezpłatnie kanale YouTube, a można ją było oglądać m.in. na stronie szkoły. Warto dodać, że była to już nasza druga transmisja z tej szkoły – mamy sygnały, że taka forma bardzo spodobała się rodzicom!

4. Briefing I Prezes SN, prof. Małgorzaty Gersdorf

Na prośbę Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” zjawiliśmy się w gmachu Sądu Najwyższego. Słusznie spodziewaliśmy się na miejscu wielu dziennikarzy. W czasie, kiedy inne ekipy przepychały się przed kamerami, żeby jak najlepiej „zebrać” dźwięk, my skorzystaliśmy z naszego własnego mikrofonu na tzw. tyczce, obsługiwanego przez dodatkową osobę – dzięki temu nasza relacja miała zdecydowanie najlepszy dźwięk spośród wszystkich transmisji internetowych z tego briefingu.

Po briefingu jeszcze błyskawicznie przebiegliśmy na zewnątrz, gdzie udało nam się nadać na żywo wiec poparcia – w czasie, kiedy większość ekip jeszcze zwijała sprzęt po briefingu.

5. Konferencja Stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” ws. wyroku TSUE

W przeddzień ogłoszenia bardzo ważnego dla „frankowiczów” wyroku TSUE ws. C-260/18 transmitowaliśmy debatę organizowaną przez Stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu”. Transmisja chyba się spodobała, bo kilka godzin później usłyszeliśmy: „zróbmy jeszcze jedną transmisję jutro, w momencie ogłaszania wyroku!”. A jaki wyrok zapadł w Trybunale i czy Stowarzyszenie tego się spodziewało? Powiemy tylko, że w trakcie transmisji strzelały korki szampanów 🙂

Do tej transmisji zapewniliśmy m.in. własny kanał na YouTube.

Briefingi i konferencje prasowe często są organizowane spontanicznie i trzeba szybko reagować. Zespół DobreTransmisje.pl jest do tego bardzo dobrze przygotowany: nasz sprzęt jest niewielki, ustawienie go i rozpoczęcie transmisji to kwestia dosłownie kilku minut. W czasie, kiedy inne firmy dopiero zastanawiają się jak „ugryźć” temat, my dostarczamy już Twój komunikat do widzów transmisji online.