Top 5 koncertów

Większość naszych transmisji to konferencje, debaty, spotkania autorskie – czyli głównie rozmowy. Coraz częściej dostajemy jednak zlecenia transmisji z koncertów i wtedy dopiero możemy rozwinąć skrzydła kreacji 🙂 Oto 5 najciekawszych koncertów, jakie zrealizowaliśmy.

1. Bovska – Empik Music Live

Jeden z naszych pierwszych koncertów dla Empiku. Ponieważ artystka występowała solo, akompaniując sobie na zabytkowym instrumencie klawiszowym, postawiliśmy na kameralną realizację bez ruchomych kamer. Całość zrealizowano z 2 ujęć: klawisze i bliski plan z małą głębią ostrości. Bardzo fajnie „zagrały” rośliny, które poniekąd nawiązały do piosenki „Kaktus”. Z pewnych źródeł wiemy, że artystce bardzo się podobało – tym milej, że Magda (Bovska) jest nie tylko piosenkarką, ale też ilustratorką, i warstwa wizualna dużo dla niej znaczy. Aha, ktoś pytał, dlaczego nieostro na początku – tak miało być.

2. Lanberry – Empik Music Live

Pod względem energii i tempa – na zupełnie przeciwnym biegunie do koncertu Bovskiej. Kilkuosobowy (4+1) band i Gosia (Lanberry) tańcząca i krzycząca do mikrofonu. Realizacja na 4 kamery, w tym m.in. kamera ręczna na gimbalu oraz jedna nad perkusistą, sprytnie zamontowana na ściance ze sztucznym bluszczem. Dodatkowo koncert był na żywo tłumaczony dla niesłyszących przez tłumacza PJM, Bernarda Kinova. Dynamiczny, rockowy koncert zrealizowany w nietypowym przecież miejscu, bo na 3. piętrze salonu Empik.

3. Kapela Praska – Koncert na 300-lecie Pragi

Jedna z naszych najnowszych realizacji. Z okazji 300-lecia nadania praw miejskich warszawskiej Pradze Urząd Dzielnicy Praga-Północ zorganizował koncert online. Koncert odbył się w klubie „Syreni Śpiew” przy Ząbkowskiej, a na scenie wystąpiła Kapela Praska pod dowództwem Czesława. Gitara, puzon, akordeon, wokal i mandolina – to wymagało 4 kamer, w tym jednej ręcznej. „Rzuć bracie blagie, I chodź na Pragie!”.

4. Legnicki Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego 2019

Realizacja wyjazdowa kilkaset kilometrów od Warszawy. W Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej w Legnicy odbył się koncert galowy, który zwieńczył Festiwal Romansu im. Lidii Nowikowej. Koncert zrealizowaliśmy na 4 kamery: ręczna na gimbalu, boczna, szeroki plan ze środka i kamera ustawiona na balkonie. Światło i dźwięk były realizowane przez miejscową ekipę. Koncert został bardzo ciepło przyjęty na Dolnym Śląsku i nawet rok później usłyszeliśmy pytanie „kto zrobił taką fajną transmisję i ile osób przy niej pracowało?”. Odpowiadam: 2 osoby – realizator transmisji i operator ręcznej kamery. Można? Można!

5. Legnicki Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego 2020

W kolejnym roku miał być kolejny koncert galowy, a tu… koronawirus, zakaz zgromadzeń, zakaz widowisk. Odwołać? Wiadomo, że nie! Trzeba przenieść koncert całkowicie do internetu. I tak ruszyliśmy w 5-dniową podróż po dolnośląskich miejscowościach: Lubiąż, Środa Śląska, Malczyce, Prząśnik, Chojnów, Prochowice, Warmątowice Sienkiewiczowskie. W każdym z tych miejsc nagraliśmy występy artystów, najczęściej realizowane z 2-3 ujęć miksowanych na żywo i dodatkowo wywiady dotyczące pokazywanych miejsc. Potem montaż pojedynczych „teledysków” w całość i powstał prawie dwugodzinny koncert, którego premiera odbyła się równocześnie na Facebooku i YouTube. Jesteśmy bardzo ciekawi, w jakiej formie Festiwal Romansu odbędzie się w 2021 roku?

Mamy nadzieję, że Wam się podobało. Zrobimy transmisję koncertu wszędzie: w biurze, w mieszkaniu, w parku, a nawet… w sali koncertowej!