Jak wyróżnić swoją transmisję?

Masz już za sobą pierwszą prostą transmisję, być może zrobioną samodzielnie albo przez kogoś znajomego. To dobry początek – ale internet jest pełny przeciętnych transmisji, których prawie nikt nie ogląda. Chcesz, żeby Twoja transmisja się wyróżniała? Oto kilka sposobów.

1. Kilka kamer

Wyobrażasz sobie oglądanie w telewizji meczu bez ujęć trybun czy ławki rezerwowych? Koncert, gdzie przez 2 godziny widać tylko piosenkarza, bez publiczności i innych muzyków? Żeby pokazać wszystkie ważne rzeczy, potrzeba więcej niż jednej kamery.

Proste transmisje robi się jedną kamerą, najczęściej po prostu kamerą smartfona. Jeżeli w transmisji występuje jedna – dwie osoby, to jeszcze przejdzie. Kiedy chcemy pokazać publiczność, reakcje, szczegóły, dodać trochę dynamiki, jedna kamera to za mało.

Profesjonalne transmisje wykorzystują kilka kamer, żeby pokazać wszystko to, co ważne. Do tego potrzebny jest sprzęt, oprogramowanie i wiedza, jak robić transmisje wielokamerowe. W DobreTransmisje.pl do transmisji rozmów i konferencji wykorzystujemy zwykle 3 kamery. Przy większych wydarzeniach korzystamy z 5-6 kamer, w tym zdalnie sterowanych lub obsługiwanych przez operatora.

2. Profesjonalna jakość dźwięku

Podobno przy materiałach wideo i transmisjach dobry dźwięk jest ważniejszy niż dobry obraz. Widz przełknie niedoskonały obraz, ale jeżeli będzie słabo i niewyraźnie słyszał, zrezygnuje z oglądania. Właśnie dlatego dźwięku nie warto odpuszczać.

Przy prostych transmisjach korzysta się z wbudowanego mikrofonu, np. mikrofonu smartfona. Taki mikrofon słabo zbiera dźwięk i trzeba być naprawdę blisko mówiących osób, żeby było je wyraźnie słychać. Jeżeli staniesz dalej niż 2-3 metry, to dźwięk będzie zbyt cichy, a słowa będą niewyraźne. Jeżeli na sali są głośniki, to dźwięk może odbijać się od ścian i powodować nieprzyjemne echo.

Profesjonaliści używają odpowiednich mikrofonów, które zapewniają dobrą jakość dźwięku. W DobreTransmisje.pl przy każdej transmisji zapewniamy (w cenie) zestaw mikrofonów albo podłączamy się do źródła dźwięku na miejscu, jeżeli jest taka możliwość. Dźwięk w naszych transmisjach jest na tyle dobry, że można potem zrobić z niego audycję internetową (podcast).

Porównanie dźwięku profesjonalnego i dźwięku z mikrofonu ogólnego

3. Grafika

Ciekawa i atrakcyjna transmisja to nie tylko „suchy” obraz z kamery. Widzowie często potrzebują dodatkowych informacji – choćby tak prostych jak to, kim jest mówiąca osoba. Do tego wykorzystuje się grafikę: różnego rodzaju napisy, podpisy, obrazy wyświetlane w czasie transmisji.

W prostych aplikacjach na smartfona nie można nakładać grafiki – jedyne możliwe „bajery” graficzne to filtry i obracanie obrazu. To sprawia, że podczas transmisji trzeba do widzów często mówić – np. zamiast napisu „o 13:00 zapraszamy na II część” trzeba to powtarzać, a zamiast pokazywania tzw. wizytówki mówiącego trzeba jak najczęściej mówić jego imię i nazwisko.

Profesjonalne transmisje wykorzystują tyle rodzajów grafiki, że trudno je wszystkie wymienić: plansze pełnoekranowe, logo, wizytówki (podpisy), paski informacyjne, zegary, prezentacje z komputera i wiele innych. W DobreTransmisje.pl możemy pokazać praktycznie wszystko, o co proszą nas Klienci – wystarczy przesłać nam materiały graficzne albo teksty do przygotowania podpisów. Na życzenie chętnie opracujemy odpowiednią oprawę graficzną do Twoich transmisji.

Przykłady grafiki podczas transmisji
Przykłady grafiki wykorzystywanej w transmisjach DobreTransmisje.pl

4. Płynna transmisja

Chyba wszyscy oglądaliśmy kiedyś (albo próbowaliśmy oglądać) zacinającą się transmisję. Trudno się ogląda, kiedy obraz i dźwięk co chwila się „rwie”, prawda? Głównym powodem „rwących się” transmisji jest słaby internet, a dokładniej – niedostosowanie jakości transmisji do warunków.

Korzystasz z internetu komórkowego? Twój operator może mieć akurat słaby zasięg w danym miejscu i transmisja może się zrywać. Jeżeli ktoś zadzwoni podczas transmisji, to też może na chwilę spowolnić transmisję. To może trzeba używać WiFi? Też niekoniecznie – jeżeli jesteś zbyt daleko od routera albo jeżeli z sieci korzystają inne osoby, to też może mieć wpływ na płynność transmisji.

Profesjonaliści wiedzą, jak zapewnić płynną transmisję, która się nie zacina. W DobreTransmisje.pl mamy własne routery i karty SIM różnych operatorów, możemy też podłączyć się do internetu stacjonarnego. Możemy też dopasować się do warunków, np. obniżyć jakość obrazu, żeby transmisja wciąż była płynna.

Podsumowanie

Widzowie mają w internecie ogromny wybór i chcą oglądać dobrze przygotowane materiały. Przeciętną transmisję dziś może zrobić każdy, kto ma smartfona i trochę czasu. Jeżeli chcesz, żeby Twoje transmisje były nieprzeciętne, zaufaj tym, którzy mają doświadczenie, sprzęt i niezbędną wiedzę.