Jak wyróżnić swoją transmisję?

Masz już za sobą pierwszą transmisję, być może zrobioną samodzielnie lub przez kogoś znajomego. Gratulacje! Czy teraz chcesz wejść na wyższy poziom? Oto kilka pomysłów na to, żeby twoja transmisja wyróżniała się spośród setek innych transmisji.

1. Kilka kamer

Podstawowa transmisja wykorzystuje jedną kamerę – np. kamerę internetową (transmisja z komputera) lub kamerę smartfona (transmisja ze smartfona). Jedna kamera (ujęcie) sprawdza się, jeżeli transmitujesz małe wydarzenie, np. wykład jednej osoby, konferencję prasową czy rozmowę 2 osób siedzących blisko siebie. Większe wydarzenia trudno „obsłużyć” jedną kamerą, np. jeżeli transmitujemy rozmowę z udziałem kilku osób i publiczności, to niektóre sytuacje, osoby, reakcje po prostu nie „załapią się” w kamerze. Poza tym, ujęcia z jednej kamery stojącej w jednym miejscu są po prostu nudne i takie transmisje nie wyglądają zbyt atrakcyjnie.

W profesjonalnych transmisjach zwykle pokazuje się obraz z kilku kamer, tak jak w telewizji. Potrzebne jest do tego odpowiednie oprogramowanie (nie da się tego zrobić „zwykłą” aplikacją), sprzęt, umiejętność połączenia tego wszystkiego i umiejętność zaplanowania ujęć. W DobreTransmisje.pl zwykle korzystamy z 3 kamer, dzięki czemu możemy w atrakcyjny dla widzów sposób pokazać większość wydarzeń, np. spotkania autorskie, debaty, konferencje naukowe. Przy większych wydarzeniach, np. koncertach lub transmisjach sportowych wykorzystujemy nawet 5-6 kamer, niektóre z nich z obsługą operatorską lub zdalnie sterowane, po to, żeby nie umknął nam żaden szczegół.

2. Profesjonalny dźwięk

Podobno dobry dźwięk jest nawet ważniejszy niż dobry obraz. Najprostsze transmisje robione ze smartfona po prostu korzystają z mikrofonu w smartfonie. To się sprawdza całkiem dobrze, jeżeli jesteśmy bardzo blisko źródła dźwięku – np. blisko mówiącej osoby albo blisko głośnika na sali. Jeżeli kamera/smartfon musi stać daleko, bo np. trzeba zmieścić w kadrze wszystkich uczestników rozmowy, to dźwięk w transmisji może być bardzo słaby i nieczytelny, co na pewno nie spodoba się Twoim widzom. Dobrym rozwiązaniem jest dokupienie zewnętrznego mikrofonu, ale jeden mikrofon nie zawsze wystarczy i nie każdy wie, jak i gdzie te mikrofony umieścić.

W profesjonalnych transmisjach wykorzystuje się dobrej jakości mikrofony dostosowane do sytuacji (np. mikrofony nagłowne, mikrofony doręczne, mikrofony biurkowe), aby dźwięk był wyraźny. W DobreTransmisje.pl korzystamy z odpowiednio dobranych mikrofonów, najczęściej bezprzewodowych, albo podłączamy się do systemu nagłośnienia na miejscu, bo w wielu miejscach po prostu już jest przygotowany sprzęt dźwiękowy. Dzięki profesjonalnej jakości dźwięku nagranie z transmisji można wykorzystać np. do stworzenia podcastu, czyli internetowej audycji.

Porównanie dźwięku profesjonalnego i dźwięku z mikrofonu ogólnego

3. Grafika

Standardowe aplikacje do robienia transmisji, np. aplikacja Facebooka czy YouTube, nie mają wielkich możliwości graficznych. Widzowie widzą to samo, co „widzi” kamera smartfona, możemy ewentualnie dodać filtry, ale to raczej forma zabawy. Nieco bardziej zaawansowane programy, takie jak StreamYard, pozwalają na dodanie prostych plansz czy podpisów.

Profesjonalna transmisja to odpowiednie wykorzystanie grafiki na ekranie podczas transmisji. Dzięki grafice widzowie wiedzą, co się dzieje, otrzymują właściwe komunikaty w odpowiednim momencie, a grafika uzupełnia obraz z kamer. W DobreTransmisje.pl wykorzystujemy praktycznie każdy rodzaj grafiki, jakiego potrzebują nasi klienci, np.:

  • plansza – plansza początkowa/tytułowa, plansza na przerwę, plansza sponsorska, plansza z podziękowaniem za udział w transmisji
  • wizytówka – podpis mówiącej osoby
  • logo – logo kanału/organizatora wyświetlane w rogu ekranu
  • materiał wideo – czołówka, tyłówka, materiały filmowe emitowane w trakcie transmisji
  • prezentacja – np. prezentacja PowerPoint wyświetlana na komputerze, także zdalnie
Przykłady grafiki podczas transmisji
Przykłady grafiki wykorzystywanej w transmisjach DobreTransmisje.pl

Oczywiście, nie chodzi o to, żeby cały czas „atakować” widza grafiką; w niektórych transmisjach grafika pojawia się bardzo rzadko, np. przy kameralnej rozmowie dwóch osób wystarczą 2 wizytówki (podpisy) raz na parę minut – ale warto jednak mieć możliwości.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu profesjonalnej grafiki, np. plansz czy wizytówek dopasowanych do swojego wydarzenia, chętnie w tym pomożemy.

Podsumowanie

Nie ma nic złego w samodzielnym robieniu prostych transmisji – to świetny pomysł na sprawdzenie, jak sobie radzimy z organizacją i czy widzowie w ogóle są zainteresowani naszymi transmisjami. Jeśli jesteś gotowy/a przejść na wyższy poziom i wyróżnić swoją transmisję wśród setek innych, warto powierzyć realizację transmisji profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, umiejętnościami, a przede wszystkim – doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.