Myślisz o transmisji ze swojego wydarzenia? Podpowiem Ci, co warto zrobić, żeby transmisja była jak najbardziej udana, bo siedzę w tej branży od wielu lat.
1. Przygotuj scenariusz
Kto ma się przywitać? Jak dużo czasu na którego rozmówcę? Kiedy pytania od publiczności? Takie rzeczy warto ustalić wcześniej i po prostu to spisać na kartce, czyli… stworzyć mini-scenariusz. Nieważne, czy to debata ekonomiczna, czy spotkanie autorskie, scenariusz pozwala zapanować nad chaosem.
Z mojego doświadczenia, także z tej drugiej strony kamery: mając „w zasięgu” kartkę z choćby bardzo skromnym scenariuszem, zarówno prowadzący wydarzenie, jak i realizatorzy transmisji czują się znacznie pewniej, więc pracują wydajniej i efekt ich pracy jest znacznie lepszy.
18:00 Start transmisji – na zmianę plansze sponsorów
18:05 Powitanie i przedstawienie gości, rozmowa
19:00 Pytania – publiczność na sali
19:20 Pytania – czat internetowy
19:30 Pożegnanie i zaproszenie na kolejne spotkanie, potem na zmianę logo sponsorów przez minutę
2. Zatrudnij fachowców od transmisji
Niektórzy próbują robić transmisje samodzielnie lub z pomocą znajomych i to się często udaje, ale trzeba pamiętać o tych rzeczach: ktoś, kto występuje w transmisji musi mieć bardzo podzielną uwagę, żeby zajmować się sprawami technicznymi; jeżeli pojawią się problemy, trzeba wiedzieć, jak je rozwiązać na bieżąco; aby transmisja była na odpowiednim poziomie, trzeba kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt.
Zrobić byle jaką transmisję nie jest trudno. Zrobienie transmisji na profesjonalnym poziomie wymaga umiejętności, doświadczenia i sprzętu. Jeżeli chcesz, żeby efekt końcowy był udany, zatrudnij do transmisji osobę lub firmę, która się na tym zna – tutaj przeczytasz, dlaczego warto wybrać DobreTransmisje.pl.
3. Dobrze wybierz miejsce i godzinę transmisji
Jeżeli chcesz „złapać” jak najwięcej wartościowych, nieprzypadkowych widzów transmisji, zastanów się, do jakich osób ją kierujesz. Gdzie najczęściej przebywają te osoby? Czy są to użytkownicy Facebooka, Instagrama, LinkedIn czy YouTube? O której godzinie będą miały czas na to, żeby obejrzeć transmisję? Takie rzeczy trzeba przemyśleć.
Wybierz, gdzie chcesz nadawać (lub nadawaj w kilku miejscach jednocześnie) i ustal odpowiednią godzinę rozpoczęcia, a potem trzymaj się tej godziny i jej nie zmieniaj! Nawet jeżeli samo wydarzenie nieco się opóźnia, transmisja powinna rozpocząć się w zaplanowanym terminie, bo inaczej widzowie Ci uciekną.
4. Zadbaj o promocję
Widzowie nie znajdą transmisji sami – a przynajmniej nie wszyscy. Informacja o Twojej transmisji niektórym osobom po prostu się nie wyświetli, a innym się wyświetli, ale zaraz o niej zapomną.
Promuj, ogłaszaj, zapraszaj – daj sobie szansę na to, żeby transmisję ktoś obejrzał. Przygotuj zachęcającą planszę, zadbaj o rzetelny opis, wykorzystaj możliwości promocji w internecie. Tutaj przeczytasz, jak wypromować swoje wydarzenie (i transmisję) w internecie całkowicie za darmo!
5. Pamiętaj o interakcji
Wydarzenia na żywo to magia, bo coś dzieje się właśnie teraz, w tej chwili. Duża część tej magii znika, kiedy oglądamy coś po fakcie, z odtworzenia, prawda? Kiedy oglądamy nagranie, wszystko już się wydarzyło, nie mamy na nic wpływu, nic już się nie zmieni.
Jeżeli chcesz, żeby Twoja transmisja miała większy sens, pamiętaj o interakcji z widzami – pozwól im zadawać pytania, komentować, głosować. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jakie narzędzia interakcji z widzami można wykorzystać. Profesjonalne nagrania też są fajne, ale transmisja zawsze będzie bardziej atrakcyjna – tutaj przeczytasz, w czym transmisja jest lepsza od nagrania.
6. Wykorzystaj materiały z transmisji
Życie transmisji nie musi (a nawet nie powinno!) kończyć się wtedy, kiedy realizator naciśnie przycisk „stop”. Profesjonalnie zrealizowana transmisja to też nagranie, które można wykorzystać jeszcze długo potem w celach promocyjnych.
Z nagrania transmisji można łatwo zrobić np. podcast albo rolki na Instagrama – tutaj przeczytasz o tym, do czego jeszcze można wykorzystać nagranie, jeżeli ma ono wystarczająco dobrą jakość.
Podsumowanie
Czy bez spełnienia tych punktów transmisja może być udana? Transmisja bez scenariusza, zrobiona przez amatora, wrzucona byle gdzie, w środku nocy, bez promocji, bez interakcji, w dodatku nagrana tak, że nic z niej potem nie wyciśniesz – przy maksymalnym szczęściu też może być udana, ale ja bym nie ryzykował, a Ty?