Koronawirus – na dźwięk tego słowa ludzie biegną myć ręce, wykupują zapasy ryżu i konserw i… odwołują wydarzenia publiczne. Podróż samolotem, wiele osób w jednym miejscu, uściski dłoni – wiele osób woli tego uniknąć i zostać w domu. Organizatorzy załamują ręce.
Wydarzenia odwołane lub przełożone z powodu koronawirusa
Z powodu koronawirusa z kalendarza wypadły już takie imprezy jak:
- Targi Mobile World Congress w Barcelonie
- Targi London Book Fair
- Salon Samochodowy w Genewie
- trasy koncertowe Mariah Carey, Green Day i Avril Lavigne
- premiera najnowszego filmu z Bondem, „No Time To Die”
- turniej tenisowy Indian Wells
Można śmiało zakładać, że ta lista będzie się powiększała, szczególnie w przypadku największych imprez, które mają odbyć się wkrótce i jest zbyt mało czasu na reorganizację.
Powody odwołania wydarzenia
Dlaczego organizatorzy odwołują lub przekładają swoje wydarzenia? Są 3 powody, które mogą stać za decyzją o skasowaniu wydarzenia:
- obawa o niską frekwencję: potencjalni uczestnicy boją się podróży i przebywania w dużych skupiskach, wolą zostać w domach
- obawa o bezpieczeństwo uczestników: wiele osób w jednym miejscu to ryzyko medyczne
- przepisy: zakaz organizowania większych zgromadzeń lub konieczność uzyskania specjalnego zezwolenia, przepisy firmowe ograniczające podróżowanie
W Polsce Główny Inspektor Sanitarny właśnie zasugerował, aby nie organizować imprez dla powyżej 1000 osób w pomieszczeniach zamkniętych. Podobne sugestie czy wręcz zakazy obowiązują także w innych krajach, np. w Szwajcarii i Francji. Wiele firm drastycznie ogranicza podróże służbowe czy wręcz namawia do pracy w domu.
Transmisja na żywo uratuje wydarzenie
Nie musisz odwoływać, ani nawet przekładać swojego wydarzenia. Możesz po prostu przenieść część lub całość swojego wydarzenia do internetu, gdzie nie ma wirusa COVID-19. Wystarczy zamówić usługę transmisji online (streaming), aby twoje wydarzenie było:
- popularne: nie ma limitu uczestników, transmisję mogą oglądać tysiące osób jednocześnie (albo tylko te, które zaprosisz)
- bezpieczne: uczestnicy nie spotykają się osobiście, tylko uczestniczą w wydarzeniu siedząc bezpiecznie w swoich domach
- zgodne z przepisami: do zorganizowania transmisji wystarczy niewielka ekipa techniczna, więc nie podlega to przepisom o imprezach masowych
Dzięki rozwojowi technologii możliwe jest nie tylko samo bierne oglądanie. Transmisje online dzisiaj to pełne uczestnictwo w wydarzeniu, bo będąc widzem można także zadawać pytania na czacie tekstowym czy wręcz występować.
Oni zdecydowali się na transmisję z powodu zagrożenia koronawirusem
Wśród tych firm i organizacji, które „przeniosły” swoje wydarzenia do internetu w formie transmisji online są zarówno wielkie firmy, jak i niewielkie podmioty. Oto kilka przykładów:
- Facebook zrezygnował z „osobistej” formuły konferencji F8, zamiast tego odbędą się mniejsze wydarzenia opierające się na transmisjach online (streaming)
- Konferencja IBM Think 2020 odbędzie się w tym roku bez publiczności, a wszystkie wystąpienia będą transmitowane w internecie
- Papież Franciszek po raz pierwszy odprawił modlitwę Anioł Pański w bibliotece, a nie na placu św. Piotra, a modlitwa była transmitowana w internecie
- koreański zespół K-popowy BTS zorganizował konferencję prasową… bez dziennikarzy i publiczności; konferencja była transmitowana na żywo w internecie
- para narzeczonych z Singapuru postanowiła przeprowadzić transmisję ze swojego ślubu w obawie przed zakażeniem swoich gości weselnych
Wyraźnie widać, że jeżeli jakiejś organizacji naprawdę zależy na utrzymaniu swojego wydarzenia, nie zawaha się ona przed zmodyfikowaniem formuły tak, aby mimo obaw przed koronawirusem nie odwoływać swojego wydarzenia.
Podejmij decyzję
Koronawirus wywołuje strach, ale nie zatrzyma całego świata. Firmy wciąż będą prezentowały nowe produkty, naukowcy wciąż będą brali udział w konferencjach, a sportowcy wciąż będą rywalizowali w zawodach. Wydarzeń będzie mniej, ale nie znikną całkowicie.
Jeżeli jesteś organizatorem i nie wyobrażasz sobie zrezygnowania z wydarzenia, mam dla ciebie dobrą wiadomość: nie musisz rezygnować. Tylko od ciebie zależy, czy będziesz:
- wśród tych, którzy wykorzystali technologię i uratowali swoje wydarzenie
- czy wśród tych, którzy nie podołali i musieli odwołać wydarzenie
Skontaktuj się z nami i zapytaj, jak nasze doświadczenie w transmisjach może uratować twoje wydarzenie – od najmniejszych do największych wydarzeń, możemy ci pomóc. Nie czekaj do ostatniej chwili.
I nie zapominajmy o myciu rąk 🙂