Wystąpienia online to w dzisiejszym świecie nic dziwnego. Bierzemy udział w wirtualnych zebraniach, prezentacjach i szkoleniach, a eksperci występują zdalnie w telewizji. A jednak wiele osób podczas wystąpień online wygląda i brzmi gorzej niż by mogło. Jak to poprawić?
1. Oświetlona twarz
Kiedy masz ciemną, niedoświetloną twarz, rozmówcy mogą mieć trudności z odczytaniem Twoich emocji, bo wyraz twarzy daje rozmówcom bardzo dużo informacji zwrotnych (tutaj przeczytasz o tym, jak odczytywać mowę ciała podczas spotkań online).
Zadbaj o to, żeby Twoja twarz była właściwie oświetlona – w ciągu dnia możesz usiąść twarzą do okna, można też ustawić za komputerem lampę, najlepiej świecącą nieco z góry. Nigdy nie siedź z oknem za plecami – Twoja twarz będzie ciemna, a okno za Tobą będzie „wypalone”.
Pro tip: jeżeli używasz zwyczajnego, domowego oświetlenia, wybierz lampę, która daje ciepłe i rozproszone („miękkie”) światło, a nie zimne i ostre światło.
2. Nie rozpraszające tło
Jeżeli za Twoimi plecami dużo się dzieje, rozmówcy nie będą mogli się skupić na Twojej twarzy i na tym, co mówisz.
Staraj się ustawiać na jednolitym, nieruchomym tle. Najprościej ustawić się na tle ściany, ale może to być też (bardzo popularna) biblioteka – ważne, żeby była na tyle daleko za Tobą, żeby tytuły książek nie były czytelne i nie rozpraszały rozmówców.
Pro tip: Wiele aplikacji do wideopołączeń ma opcję „wirtualnego tła”, które może „zasłonić” to, co dzieje się za Tobą. Czy warto? Żeby wirtualne tło wyglądało dobrze, trzeba się naprawdę postarać. Bardzo często wirtualne tło wygląda po prostu tandetnie i nieprofesjonalnie. Używaj go tylko wtedy, kiedy naprawdę nie masz innego wyjścia.
3. Kamera na poziomie oczu
Jeżeli trzymasz komputer na kolanach albo trzymasz telefon w ręku, kamera „łapie” Cię od dołu, co nie wygląda korzystnie.
Ustaw komputer tak, żeby kamera była mniej więcej na poziomie Twoich oczu – najłatwiej jest podłożyć pod komputer (albo monitor, jeżeli na nim masz zamontowaną kamerę) kilka książek. Jeżeli korzystasz z telefonu, ustaw go na statywie lub na półce tak, żeby patrzeć wprost w jego kamerę.
4. Kamera na odległość wyciągniętej ręki
Jeżeli jesteś zbyt blisko kamery, Twoja twarz może być zniekształcona i bardziej „żabia”. Z drugiej strony, jeżeli jesteś zbyt daleko, dla innych uczestników Twoja twarz będzie zbyt mała, a emocje niewidoczne.
Ustaw się w odległości wyciągniętej ręki od kamery, tak, żeby wyprostowaną ręką móc dotknąć kamery. To idealna odległość, żeby widzieć dobrze ekran, i żeby dobrze widzieli Ciebie.
Dodatkowo, zadbaj o to, żeby Twoja twarz była w środkowej części kadru, z „powietrzem” po Twojej lewej i prawej stronie, i żeby mieć trochę „powietrza” nad głową. Odpowiednie skadrowanie to jest pewna sztuka, ale można się tego nauczyć, choćby oglądając telewizję.
5. Słuchawki z mikrofonem
Mikrofony w laptopach i telefonach „zbierają” nie tylko Twój głos, ale i to, co dzieje się dookoła, chociaż technologie „odszumiania” są coraz lepsze. Z kolei głośniki w laptopach i telefonach są na tyle słabe, że nie zawsze dobrze usłyszysz to, co do Ciebie mówią inni.
Skorzystaj ze słuchawek, a najlepiej z zestawu słuchawkowego (słuchawki + mikrofon) – Ty będziesz dobrze słyszeć, i będą dobrze słyszeć Ciebie (i tylko Ciebie).
Pro tip: dosyć często widzę osoby korzystające ze słuchawek bezprzewodowych, głównie Apple AirPods. Takie słuchawki dosyć mocno „obcinają” jakość mikrofonu i osoba brzmi „robotycznie”, znacznie lepsze są zwyczajne słuchawki na kablu.
Bonus – jak przetestować kamerę i mikrofon?
Zanim połączysz się przez wideopołączenie, warto sprawdzić, jak wyglądasz i brzmisz. Skorzystaj z darmowej strony do testowania, np. webcammictest.com (działa na komputerze i na telefonie) i ustaw się tak, jak będzie wyglądało Twoje docelowe ustawienie.
Podsumowanie
Jeżeli regularnie występujesz online, warto rozważyć dokupienie dodatkowego sprzętu: zewnętrznej kamery, profesjonalnego mikrofonu i zestawu oświetlenia, a także rozwijalnego tła. Jeżeli występujesz od czasu do czasu, to wystarczy Ci sprzęt, który już masz, żeby osiągnąć co najmniej przyzwoity poziom.