4 darmowe sposoby na poprawienie dźwięku w transmisji

Osoby robiące samodzielnie transmisje bardzo często mają problem z dobrym dźwiękiem. Zwykle jest albo za cicho, albo głos słychać niewyraźnie. Oto kilka sposobów, jak możesz poprawić dźwięk w swojej transmisji.

1. Zmniejsz dystans

Stara prawda mówi, że dźwięk jest tym lepszy, im bliżej źródła dźwięku się znajdujesz. Jeżeli korzystasz ze smartfona i aplikacji do transmisji (np. Facebooka), po prostu ustaw telefon jak najbliżej mówiących osób. Mikrofony w smartfonach są coraz lepsze, ale i tak polecam nie ustawiać smartfona dalej niż 1 metr od mówiącej osoby, a idealnie to ok. pół metra, czyli na odległość wyciągniętej ręki.

Za cicho – smartfon jest ustawiony zbyt daleko od mówiących (i od głośnika)

2. Wykorzystaj nagłośnienie na miejscu

Jeżeli prowadzisz transmisję z większego, zorganizowanego wydarzenia, np. z konferencji, koncertu, zorientuj się, czy występujące osoby będą korzystały z mikrofonów. Jeżeli tak, to mikrofony będą nagłośnione i będzie je słychać z głośników na sali. W takim wypadku warto skorzystać ze wzmocnionego dźwięku, zamiast podchodzić blisko mówiących osób.

Jeżeli ustawisz się ze smartfonem tuż obok głośnika, dźwięk może być zbyt głośny i w transmisji będzie słychać dudnienie. Ponieważ głośniki są po to, żeby dobrze słyszała wszystko publiczność na sali – ustaw się ze smartfonem w okolicach środka sali. Czasami nagłośnienie jest zbyt słabe albo na sali jest szum lub duże echo – wtedy ustaw się przy głośniku, ale nie bliżej niż metr od niego.

3. Skorzystaj z zestawu słuchawkowego

Super wskazówka dla osób, które prowadzą transmisję typu „pytania i odpowiedzi” („Q&A”), tzn. gdzie jedna osoba mówi do kamery (smartfona). Do prawie każdego nowego smartfona dołączony jest zestaw słuchawkowy, czyli słuchawki z mikrofonem.

Użyj zestawu słuchawkowego jako mikrofonu przewodowego: podłącz do smartfona zestaw, słuchawki lub jedną z nich włóż do uszu, a mikrofon, który powinien znajdować się na wysokości szyi, będzie „zbierał” bardzo dobrej jakości dźwięk. Z takiego mikrofonu bardzo często korzystają nawet zawodowi dziennikarze nadający swoje relacje ze smartfona.

Uwaga – to się nie sprawdzi, jeżeli mówią dwie lub więcej osób, bo mikrofony w zestawach słuchawkowych nie złapią dźwięku z dalszej odległości.

Kobieta używająca zestawu słuchawkowego podczas transmisji
Zestaw słuchawkowy (słuchawki i mikrofon) poprawi jakość dźwięku w transmisji.

4. Zadbaj o akustykę pomieszczenia

Bardzo często w transmisjach głośność jest dobra, niby nie jest za cicho, ale… nie można zrozumieć, co ktoś mówi, bo co z tego, że głośno, skoro niewyraźnie, albo słychać „jak ze studni”. A wszystkiemu winne miejsce, z którego prowadzisz transmisję.

Jeżeli masz możliwość, zadbaj o wybór takiego miejsca, w którym jest odpowiednia do transmisji akustyka. Generalnie lepsze są pomieszczenia z wyposażeniem, np. pokój z książkami, dywanem albo wykładziną na podłodze – w takich pomieszczeniach dźwięk jest pochłaniany i nie wraca jako echo. Unikaj „pustych” pomieszczeń: dużych sal, okien, betonu na ścianie, „gołej” podłogi, bo to wszystko odbija dźwięk i bardzo utrudnia zrozumienie mówiącego.

Podsumowanie

Pewnie czytaliście to już wiele razy: „dobry dźwięk jest nawet ważniejszy od dobrego obrazu”. Widzowie przymkną oko na gorszy obraz, ale nie wytrzymają koszmarnego dźwięku.

Jeżeli mimo wszystko uzyskanie dobrej jakości dźwięku wydaje ci się zbyt trudne – skorzystaj z oferty DobreTransmisje.pl. Od wielu lat robimy transmisje i nagrania z wykorzystaniem profesjonalnych mikrofonów – staramy się, żeby nikt nie narzekał na jakość dźwięku!