Nasze festiwale literatury

W DobreTransmisje.pl jesteśmy bardzo blisko z literaturą, bo nasze technologie i podejście idealnie sprawdzają się przy spotkaniach autorskich. Nic dziwnego, że dostrzegli to organizatorzy festiwali literatury i podobnych imprez – oto kilka imprez, które mieliśmy przyjemność transmitować.

Big Book Festival

Na pierwszy ogień idzie Big Book Festival – jeden z najważniejszych festiwali książkowych w Europie, organizowany od 2013 roku w Warszawie przez fundację „Kultura nie boli”. Festiwal odważny, niezależny, otwarty i niekomercyjny. Big Book Festival odbywa się w centrum literackim Big Book Cafe i w innych lokalizacjach – ośrodkach kultury, muzeach i na ulicach Warszawy.

Z Twórczyniami festiwalu, Pauliną Wilk i Anną Król znamy się prywatnie od lat. Kiedy tylko dziewczyny zdecydowały w 2018 roku, że wydarzenia festiwalu powinny być dostępne na żywo w internecie, wydało nam się oczywiste, że zrobimy to razem. Możemy z dumą napisać, że zapewniamy transmisje lub nagrania do każdej edycji festiwalu od 2018 roku. Liczba tych transmisji jest różna w zależności od edycji – w niektórych latach nadawaliśmy po kilkadziesiąt transmisji, w innych raptem kilka, ponieważ wynikało to z decyzji wydawców lub sponsorów festiwalu.

Big Book Festival to nie tylko spotkania autorskie, transmitowaliśmy i nagrywaliśmy także debaty w formie „okrągłego stołu” (dosłownie okrągłego!) oraz spektakle otwarcia i zamknięcia festiwalu. Big Book Festival jest bardzo ważnym wydarzeniem w naszym kalendarzu.

Międzynarodowy Festiwal Literatury „Apostrof” (Empik)

Sieć Empik jest znana chyba każdemu mieszkańcowi Polski. Gry, muzyka, a przede wszystkim – książki, sprzedawane w internecie i w ponad 300 salonach w całym kraju. Na początku 2019 roku zaczęliśmy robić transmisje ze spotkań autorskich w księgarniach Empiku w ramach cyklu „Premiera Empiku”. Współpraca przebiegała tak dobrze, że Empik zdecydował się powierzyć nam produkcję transmisji z wydarzeń Festiwalu Literatury „Apostrof” w Warszawie.

Kuratorką festiwalu była przyszła noblistka, Olga Tokarczuk, a festiwal odbywał się w warszawskim Teatrze Powszechnym. W ramach festiwalu zrealizowaliśmy 33 transmisje na YouTube i na Facebooku, a wśród autorów byli laureaci Nagrody Nobla (Swiatłana Aleksijewicz i Olga Tokarczuk), zdobywcy Pulitzera (Charlie LeDuff) i najważniejszych polskich nagród.

Realizacja transmisji z „Apostrofu” była dla nas prawdziwym testem, bo nigdy wcześniej nie transmitowaliśmy aż tylu wydarzeń w tak krótkim czasie. Do tego 3 kamery na każdym spotkaniu, grafika i tłumaczenie na język migowy. Dzięki dobremu planowaniu udało nam się zrealizować całość bez żadnych potknięć!

Wirtualne Targi Książki Empiku

Po sukcesie „Apostrofu” w 2019 roku już planowaliśmy wspólnie z Empikiem kolejną edycję, ale w 2020 roku pojawiła się pandemia COVID-19 i wydarzenia masowe musiały poczekać… ale nie w internecie! Sieć Empik wymyśliła „Wirtualne Targi Książki”, czyli kilkudniowy, całkowicie wirtualny (bez publiczności na miejscu) festiwal literatury. Transmisję zapewniły (oczywiście!) DobreTransmisje.pl.

Najważniejsze były przygotowania. Część autorów przyjeżdżała do naszego „studia”, ale autorzy zagraniczni łączyli się z nami zdalnie. Trzeba było z każdym z tych autorów przeprowadzić test połączenia i wytłumaczyć aspekty techniczne, bo przecież zdalne połączenie to nie to samo, co rozmowa z osobą na sąsiednim fotelu.

Sama realizacja była już tylko wisienką na torcie. W ramach festiwalu zrealizowaliśmy 19 transmisji na Facebooku Empiku, a niektóre z nich oglądało ponad 1000 osób jednocześnie! Zapewniliśmy transmisje z kilku kamer, z możliwością zdalnego połączenia, tłumaczeniem na Polski Język Migowy i tłumaczeniem polsko-angielskim dla autorów zagranicznych. Wśród autorów byli m.in. autor popularnych horrorów Graham Masterton.

Wirtualne Targi Książki okazały się ogromnym sukcesem, więc po edycji wiosennej zrobiliśmy jesienne Wirtualne Targi Książki – tym razem zbudowano nawet całą „targową” scenografię w salonie Empiku na Nowym Świecie. Jeszcze więcej transmisji (36) i ponad 2 razy więcej książek sprzedanych podczas Targów. Wirtualne Targi Książki okazały się takim sukcesem, że Empik organizuje co roku 2 edycje i chyba nie zamierza przestać.

Statystyki Wirtualnych Targów Książki 2020 (jesień). Fot. Empik

Noc Księgarń

Co prawda „Noc Księgarń” nie ma w nazwie słowa „festiwal”, ale jak piszą sami organizatorzy, jest to ogólnopolski festiwal organizowany przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Noc Księgarń (podobnie do „Nocy Muzeów”) odbywa się co roku od 2019 roku, w programie są spotkania autorskie, warsztaty i debaty, które odbywają się głównie w księgarniach w całej Polsce – na dziś tych księgarni jest już ponad 150.

Noc Księgarń w księgarni „Korekty”

Nasza pierwsza Noc Księgarń to rok 2020, kiedy poproszono nas o realizację spotkań w 2 warszawskich księgarniach. Był to rok „pandemiczny”, na wydarzenia nie można było przychodzić, więc ten festiwal można było zrealizować tylko w formie transmisji na Facebooku – cieszymy się, że mogliśmy przyłożyć do tego rękę. Od tej pory współpracujemy z „Nocą Księgarń”, realizując transmisje ze spotkań w warszawskiej Big Book Cafe.

Podsumowanie

Każde wydarzenie cykliczne jak festiwal literacki to dla nas ciekawe doświadczenie – z jednej strony mniej więcej wiadomo, czego oczekują od nas organizatorzy, i wiele rzeczy nie wymaga tłumaczenia, z drugiej strony, zawsze jest element nowości, bo ciągle zmieniają się autorzy, prowadzący, a nawet lokalizacje. Czy chcesz, żebyśmy pokazali w internecie także Twój festiwal?